Ako zvládnuť depresiu a byť opäť fit

„Nie som lenivá. Som len unavená z toho každodenného boja…“

Depresia je slovo, ktoré má v dnešnej dobe plnej strachu, zmätku, zmien a nepredvídateľnosti skutočne veľký význam. Počúvame ho čoraz viac z úst mnohých ľudí, či sú to ženy, muži, starší, mladší, bohatší, chudobnejší, chorí, zdraví. Stav, ktorý nazývame depresia možno zažil každý z nás v určitých fázach svojho života. Šťastie je prchavé a aj šťastní ľudia sa občas dostanú do situácií a životných okolností, kedy pociťujú smútok, beznádej a nechuť k životu. A potom sú tí, ktorí s depresiou bojujú doslova každým dňom. Je však dôležité si uvedomiť, že depresia je choroba, nie je to prejav slabosti človeka. Depresia má súvislosť aj s chemickými látkami v tele, neuroprenášačmi (najmä serotonín) uvoľňujúcich sa v nervových zakončeniach buniek. Porucha ich rovnováhy sa často podieľa na vzniku depresie. Existuje mnoho odporúčaní a tipov ako bojovať s depresiou a my sme pre vás vybrali tie, o ktorých si myslíme, že ak niektoré z nich vyskúšate, tak môžete s prejavmi depresie pekne zatočiť a ukázať svojmu životu nový smer a záblesk šťastia.

ZDIEĽAJTE A ZVERTE SA – ak cítite, že tento stav u vás pretrváva, tak neostávajte sami a podeľte sa so svojimi pocitmi, obavami, strachmi a nechuťou svojím najbližším. Všetci vieme, že zdieľaná bolesť je polovičná bolesť. Aj keď máte pocit, že samému vám je lepšie, nenechajte sa oklamať. Stále buďte v spojení v rodinou a priateľmi.

VYTVORTE SI PLÁN – jasná štruktúra a organizácia zabíjajú nečinnosť a depresiu. Pokojne si plán napíšte alebo symbolicky nakreslite a zaveste na viditeľné miesto. Aspoň nezabudnete na aktivity, ktoré máte v ten deň spraviť a doslova sa prinútime vstať z postele.

SVETLO A VÔŇA – ak si vplyvom zimy nemôžete dopriať slnečné lúče, tak odhrňte žalúzie alebo si rozsvieťte celú domácnosť. Potom si doprajte silu vôní získaných z rastlín. Je veľa olejov, ktoré majú schopnosť pomáhať a bojovať proti smútku a depresii (napr.: levanduľa, grapefruit, citrón, pomaranč, vanilka a škorica).

LIEČIVÁ VODA – nechajte vodu zmyť všetko zlé, nakoľko príjemný kúpeľ má blahodárne účinky na telo aj dušu. Určite tým odplavíte veľa negatívnych a ťaživých myšlienok.

POHYB A TANEC – úzkosť a depresia pohyb neznášajú. A preto je najúčinnejším spôsobom ako vyhrať boj nad depresiou hýbať sa, chodiť do prírody, zatancovať si kľudne aj doma pri obľúbenej hudbe. Pod vplyvom fyzickej námahy sa v našom tele uvoľňujú endorfíny, zlúčeniny podobné morfínu, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, dobrej nálady a zmierňujú bolesti.

STARAJTE SA O SEBA – cigarety, alkohol, drogy a nesprávna životospráva len prehĺbi váš depresívny stav. Ten chvíľkový pocit uvoľnenia a „šťastia“ je len klam, ktorý čoskoro pominie. Radšej sa alkoholu a nezdravým potravinám vyhýbajte, prijímajte veľa vitamínov, jedzte čerstvé potraviny, ryby a omega-3 mastné kyseliny (ich príjem znižuje prejavy depresií a pozitívne vplýva na srdce, hladinu cholesterolu, mozog a nervovú sústavu).

TERAPIA PÍSANÍM A KRESLENÍM – nemusíte byť spisovatelia ani najtalentovanejší umelci sveta, ale písaním a kreslením môžete dostať zo seba negatívne a ťaživé myšlienky. Napíšte si vaše priania a sny a už len tým zmiernite negatívnu energiu a dáte vášmu podvedomiu najavo, že sa nemienite donekonečna trápiť, ale očakávate pozitívnu zmenu.

STARAJTE SA O SVOJE HODNOTY A VENUJTE SA ZÁUJMOM – pri extrémnom smútku a nechuti k životu často zabúdame na svoje hodnoty a prestávame sa venovať svojím záujmom. Možno teraz je práve čas prehodnotiť svoje priority, začať si „pestovať“ svoje hodnoty a venovať sa veciam a aktivitám, ktoré v nás vzbudzujú eufóriu a dobrý pocit.

LÁSKAVOSŤ A POMOC PRE DRUHÝCH – depresia nás často doslova núti byť sebeckými voči ostatným. Nezabúdajte však, že pomoc iným lieči aj nás samotných a prináša nám hrejivý pocit, že na tomto svete nie sme zbytoční. Vždy sa dá nájsť spôsob a príležitosť urobiť láskavosť pre druhého a nezabúdajte, že karma existuje a nezištná pomoc a vám určite vráti.

VYHĽADAJTE ODBORNÚ POMOC – niekedy ani všetky rady a triky na zvládanie depresie nezaberajú a vtedy neváhajte a vyhľadajte pomoc odborníkov (psychológ, psychiater, terapeut..). Ak vaše dieťa pociťuje dlhodobo zlú náladu, ťaživé myšlienky, nechuť k životu, izoláciu od vonkajšieho sveta, prípadne sa jeho správanie rapídne zmenilo, tak nás neváhajte kontaktovať. Sme tu pre všetky deti, mládež, ale aj dospelých, ktorí ešte študujú.

Prípadne máme pre vás linky na stránky a organizácie, na ktoré sa môžete obrátiť o pomoc:

IPčko (email alebo chat cez webstránku)

Liga za duševné zdravie, Linka dôvery Nezábudka (0800 800 566)

Bezdepresie.sk

No more stigma

Krízová linka pomoci, 0800 500 333

Mgr. Eva Sobotová

CPP Partizánske